Seyitgazi Belediyesi öncülüğünde, Eskişehir’de faaliyet gösteren Seyitgazi’ye bağlı 24 mahalle derneği ve 1 vakfın bir araya gelmesi ile oluşturulan “Seyitgazi Dernekler Platformu”nun kuruluş toplantısı yapıldı.

Seyitgazi’de düzenlenen kahvaltılı toplantıya, dernek başkanları ve üyeler katıldı. Açılış toplantısında yaptığı konuşmada, Seyitgazi’nin kültürünü ve geçmişten gelen değerlerini gelecek nesillere en iyi şekilde aktarmak istedikleri ifade eden Belediye Başkanı Hasan Kalın, “Bugün burada 24 derneğimiz, 1 vakfımızın temsilcileri, vakfı olmayan platformlarla birlikte bulunuyor. Bazı köylerimizin dernekleri yok maalesef, ama onlar da kendi aralarında platform oluşturmuşlar. Eskişehir’de Seyitgazi Dernekler Platformunu oluşturduk. Geçtiğimiz yıl Seyitgazi Belediyesinin kuruluşunun 100’üncü yılı idi ve bu 100’üncü yıl etkinlikleri kapsamında bütün derneklerimizle toplantılar gerçekleştirdik. Bu toplantılara aylık bir şekilde devam etme kararı aldık. Toplantılara her ay 1 derneğimiz ev sahipliği yapıyor. Bu toplantılar neticesinde bir ortak platform oluşturma kararı aldık. Seyitgazi’nin kültürünü ve geçmişten gelen değerlerini gelecek nesillere en iyi şekilde aktarmak istiyoruz ” şeklinde konuştu.

“Yönetim gönüllülük esasına göre oluşturuluyor”

Platform yönetimi ile ilgili de bilgiler veren ve yönetimin tamamıyla gönüllülük esasına dayandığını belirten Hasan Kalın, “Platformun toplam beş yöneticisi var ve bunlar dönem başkanı oluyorlar. Platformun idaresini derneklerimiz arasında gönüllük esasına göre belirledik. Şuan ki dönem yöneticilerimiz, Seyit Battal Gazi Başkanı Süleyman Sırrı Kabadayı, Şükranlılar Derneği Başkanı Kadri Ay, Bardakçılar Derneği Başkanı Hasan Hüseyin Altınel, Sarıörenler Derneği Başkanı Tevfik Demir ve Beşsaray Dernek Başkanı İbrahim Asil bulunmakta. Dönüşümlü olarak bütün dernek başkanlarımız bu sorumluluğu alacak” ifadelerini kullandı.

Biz çok farklı kültürlere mensup ilçeyiz”

İlçede birçok farklı kültüre ev sahipli yaptıklarını ifade eden Başkan Kalın konuyla ilgili şunları kaydetti;

“Eskişehir’de yaklaşık 60 bin nüfusu olan ve şehrimizin dışında da yaklaşık 50 bin hemşerimiz bulunmakta. Biz çok farklı kültürlere mensup ilçeyiz, ama buna rağmen kardeşlik içerisinde yaşıyoruz. Bu durumu bir platform altında toplama kararı aldık ve bugün de bunun açıklanması için buradayız. Bütün hemşerilerimizi kapsaması için Seyitgazi Dernekler Platformu adını verdik. Platformumuzun tüm hemşerilerimize ve Seyitgazi’yi sevenlere hayırlı olmasını temenni ediyorum.”

Pin It on Pinterest

Share This